Pod tą tajemniczą nazwa przydatków kryją się jajowody i jajniki. Ze względu na swa budowę jeśli stan zapalny ogarnie jedno z nich to zaraz przenosi się na drugie. Najczęściej z zapaleniem przydatków zmagają się młode, aktywne seksualnie kobiety i dziewczęta która mają kontakt z wieloma partnerami. Zapalenie występuje rzadko u kobiet stosujących terapie hormonalną, rzadko chorują dziewczęta przed pokwitaniem oraz kobiety po menopauzie. Hormony zagęszczają śluz szyjkowy, co zmniejsza możliwość wtargnięcia do jamy macicy i jajowodów bakterii mogących wywołać stan zapalny. Najczęściej winne są pałeczki okrężnicy które bytują w jelicie grubym i przenoszone są drogą płciową. W większości przypadków bakterie docierają do jajowodów i jajników poprzez pochwę i macicę. W innych przypadkach (10%) choroba roznosi się przez krew. Po prostu bakterie z chorego zęba, migdałków czy zatok mogą się przenieść do krwi i wraz z nią do przydatków. Zapalenie przydatków poznamy po bolesnym skurczu brzucha. Czasem stanowi temu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Kobieta ma też ogólnie złe samopoczucie i mogą wystąpić wymioty. Może pojawić się tez nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Lekarz robi badanie USG i zleca badania laboratoryjne które maja wykryć winowajcę. Podstawa leczenia w tym przypadku jest podawanie antybiotyku przez 7 do 10 dni. Dzięki temu zostaje zwalczony stan zapalny. Można tez zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne o jednoczesnym działaniu przeciwbólowym. Kobietom zaleca się tez przebywanie w łóżku i stosowanie lekko strawnej diety. Nieleczone lub niedoleczone zapalenie może przejść w stan przewlekły. Pojawi się czas bezobjawowy po czym choroba powraca. Stanowi takiemu sprzyja ogólne osłabienie organizmu albo kąpiel w basenie lub morzu. Pojawiają się też stany podgorączkowe, klujące bóle w dole brzucha szczególnie podczas seksu i miesiączki. Nie leczenie prowadzi do zrostów około jajowodowych. Pojawiają się wzdęcia i uczucie pełności. . Z czasem może dojść do niepłodności, ciąży pozamacicznej i utrwalenia tyłozgięcia macicy. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie pozwala uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.

Walka z katarem

W walce z katarem i zatkanym nosem mogą pomóc sposoby domowe jak i leki kupione w aptece. Jedną z metod walki z nieżytem nowa jest sprej z wodą morską. Rozrzedza on wydzielinę, zmniejsza obrzęk i nawilża błonę śluzową nosa. Kolejnym sposobem są ziołowe inhalacje, które mają właściwości odkażające, przeciwzapalne i pomagają udrożnić nos. Trzeba sporządzić napar z różnego rodzaju ziół takich jak tymianek, lipa, szałwia, rumianek. Następnie przykryć głowę ręcznikiem i wdychać aromatyczną parę. Na skrócenie naszego kataru dobrze wpływa witamina C i rutyna. Uszczelniają one naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, które rozszczelniają się gdy zaczyna rozwijać się stan zapalny. Ulgę mogą przynieść olejki eteryczne np.: sosnowy, eukaliptusowy, miętowy, lawendowy. Na pewno pomogą jeśli skroplisz nimi poduszkę czy wlejesz kilka kropel do nawilżacza powietrza. Równie ważnym sposobem w walce z katarem jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu jeśli jest suche. Ponieważ suche powietrze dodatkowo podrażnia przekrwioną i obrzękniętą błonę śluzową nosa. Można również kupić w aptece bez recepty krople do nosa i tabletki na katar. Jednak te środki farmakologiczne należy stosować z umiarem, najlepiej nie dłużej niż 3-4 dni. Często wydmuchuj nos, ponieważ zalegająca wydzielina sprzyja przekształcaniu się kataru wirusowego w bakteryjny. I pamiętaj o tym żeby nie opróżniać obu dziurek jednocześnie, gdyż z kolei to może doprowadzić do infekcji uszu.

Jak leczyć PMS

jak leczycWiększość z nas narzeka na pogorszenie nastroju w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Szczególnie wyraźne jest to w ostatnich dniach przed pojawieniem się menstruacji.

Więcej…

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka. Szczepienie takie trzeba przeprowadzić w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka. Skalda się ono z dwóch albo trzech dawek pomiędzy którymi zachowuje się odstęp przynajmniej miesiąca. Takie szczepienie kosztuje około 600zł i nie jest refundowane. Jeśli twoje dziecko zachoruje na grypę żołądkowa to najważniejsze by podawać mu chłodne płyny do picia. Lepiej też by piło mało a często, zbyt duża ilość może powodować wymioty podobnie jak zbyt wysoka temperatura podawania. Najlepsza jest woda mineralna, albo napar z rumianku lub koperku. Możemy też zastosować specjalny płyn z elektrolitami. Ważne też by nie zmuszać dizcka do jedzenia. Przygotuj mu kleik z ryżu albo rozgotowaną marchwiankę. Jeśli pojawią się objawy odwodnienia lub dziecko ma mniej jak dwa lata to trzeba szybko udać się do lekarza. Grypę żołądkową u dziecka poznamy po gorszym samopoczuciu, stanie podgorączkowym, pojawienie się częstych wymiotów i biegunki. Można podejrzewać u dziecka silny i kurczowy ból żołądka. Zwykle wymioty u dziecka utrzymują się kilak dni, jeśli chodzi o zaburzone wypróżnianie to zwykle trwa to dłużej.  

 

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…